Pricing

For less than take-out, save time and eat well. 😀

$99 + ingredients

  • $99 - Your Elf shops, cooks 3 nights of dinners (each serving 2 or 4 persons), and cleans up.
  • Ingredients - Pay what your Elf pays. View an estimated cost for each recipe (for 2 or 4 persons) and their grocery receipt. 
  • Other - Tip ($20 average) and tax are added.

💡 Many customers save money in their grocery budget because of our efficiency and avoiding impulse purchases. 👍

What you get

Your Elf grocery shops, travels to your home, cooks dinners, and cleans up. In one appointment, you'll get  3 nights of dinner each serving four (or two) persons.  

All-in costs

The below examples are for 12 servings (3 nights x 4 persons). Like a restaurant, your price will vary based on your choices. 

Budget choices Total
$99 service
+$45 groceries
$144 
($12/serving)
Average choices Total
$99 service
+$69 groceries
$168 
($14/serving)
High choices Total
$99 service
+$93 groceries
$192
($16/serving)
  • The above prices do not include tax, tip (about $20), or containers (optional).
  • Save $5-$10 every appointment when you put dinner on autopilot.
  • Save even more when you refer friends to Dinner Elf.
  • For 2-person size dinners, your grocery prices will be a little less.

💡 For money-saving tips, see our article for tight budgets.

Comparisons

You cook - With Dinner Elf, you won't shop, cook, or clean up.

Meal kits - Similar price, but you won't cook or clean up.

Grab and go - Similar price, but you'll skip the pickup. 

Restaurant delivery - Similar price, but you'll eat better.

  Eating out - Similar price, but your life will be easier. 😀

Customer reviews about cost

Did this answer your question? Thanks for the feedback There was a problem submitting your feedback. Please try again later.

Still need help? Get a quick answer! Get a quick answer!